Деревбуд
UA 82000 Львовская область , Старый Самбор ул. Промышленная,1
derevbud@ukr.net
+38 (067) 679-06-79
+38 (067) 341-40-81
+38 (067) 679-06-79
+38 (097) 802-53-10
+38 (050) 492-46-24
+38 (097) 054-15-45
+38 (067) 569-98-88

Дослідження про теплопровідність дерев’яного будинку

Талліннська Технічна Вища Школа в період з 12.05.2008 – 18.05.2009 досліджували герметичність і теплофізичні властивості стін з бруса.

Результати.

Відповідно до діючих норм питома теплопровідність будівельного дерева дорівнює λ=0,13W/(м2K), згідно з чим теплоізоляція масивної дерев’яної стіни товщиною 0,20 м рівна R0=1,78, а теплопровідність – U0=0,56 W/ (м2K).

Проте результати тестів показали значно кращу реальну теплопровідність, яка складала 0,48 W/(м2K) на північній стіні і 0,43 W/(м2K), – на південній. Реальна питома теплопровідність обох стін дорівнювала λ=0,11W/(м2K), що на 18% менше нормативної питомої теплопровідності будівельного дерева. Значне поліпшення викликане сумарним впливом сонячного випромінювання на стіну.

112

У будинку з бруса збалансована регуляція вологості. Спочатку дамо визначення таким поняттям як вологість повітря, відносна вологість повітря і абсолютна вологість.

* Вологістю повітря називають пару, що знаходиться в повітрі, тобто воду, що знаходиться в газоподібному стані.

* Відносна або релятивна вологість повітря – це відношення кількості пари, що знаходиться в повітрі, і максимально можливого вмісту пари, що знаходиться в повітрі, за таких же фізичних умов (температурі).

* Абсолютна вологість – це маса пари, що знаходиться в повітрі, в одному кубометрі газу (повітря) в грамах (г/м3).

Для чого потрібний збалансований рівень вологості?

Вологість і температура повітря роблять сильний вплив на самопочуття людини. Занадто сухе повітря викликає різні ушкодження слизової оболонки і ряд алергічних реакцій. Занадто вологе повітря створює сприятливі умови для розмноження і поширення бактерій і виникнення ревматизму.

Яким чином в дерев’яному будинку з бруса виникає необхідний рівномірний і стабільний рівень вологості?

Оптимальна вологість повітря для людини – 40-60%. Це запорука комфорту і здоров’я. Сухе повітря перешкоджає попаданню кисню в систему кровообігу. Якщо в приміщенні постійно сухе повітря, меблі, дерев’яні двері і інші дерев’яні предмети поступово втрачають первинний зовнішній вигляд. Вони починають зсихатися і з часом з’являються тріщини. Проте не варто плутати відносну і абсолютну вологість.

Хоч відносна вологість і висока, при 0 C повітря містить значно менше води, оскільки максимальна місткість вологості повітря падає при зниженні температури. Менший об’єм води в атмосферному повітрі створює умови, в яких при опалюванні і провітрюванні приміщень в них відбувається повітрообмін і всередину потрапляє значно сухіше повітря. Це призводить до втрати об’єму матеріалів. Конструкції з низькою здатністю утримання вологості, оскільки кам’яні і каркасні стіни, не засвоюють вологу або засвоюють її в досить малій мірі. У стін з бруса навпроти дуже висока здатність засвоєння вологи, завдяки чому при короткострокових перепадах забезпечується стабільний рівень вологості в приміщенні. Теплостійкість дерев’яного будинку покращується завдяки сонячному випромінюванню.

Кожен матеріал проводить тепло. Тепло рухається на так звану холодну сторону. Якщо узяти, приміром, металеву ложку і опустити один її кінець у воду, то через невеликий проміжок часу ложка нагріється в руці. Подібна поведінка тепла відбувається в усіх матеріалах. У будівельній фізиці це називається теплопередачею. Різні будівельні конструкції поводяться в даному випадку по-різному. Наприклад, стіни з бруса в зимових умовах, коли зовнішня температура значно нижча від внутрішньої, теплопередача через матеріал вища, а теплостійкість дещо нижче (Теплостійкість будівлі – це здатність будівлі зберігати відносну постійність температури повітря в приміщеннях при періодичних коливаннях температури зовнішнього повітря і теплового потоку, що проходить через стіни.

Теплопередача – це перенесення теплоти через стіну від середовища, що взаємодіє з нею, з більш високої температури до середовища з іншого боку конструкції з нижчою температурою. Навесні при посиленні сонячного випромінювання теплопередача поступово знижується, а теплостійкість росте. У будинках на каркасній основі, утеплених мінеральною ватою або в кам’яних будинках покритих поліестером, низька теплопередача і там не відбувається природних змін. Це супроводить дещо кращу теплостійкість, але відсутнє накопичення тепла і інерція.

При відключенні тепла відбувається швидке охолодження приміщення. Оскільки навесні і осінню сонце гріє стіни з бруса і відбивається на них від оточуючих будинок площ, це піднімає зовнішню температуру деревини, що забезпечує, у свою чергу, зниження теплопередачі і підвищення теплостійкості споруди. З цього слідує, що дерев’яний будинок живе і дихає натуральним чином, при якому втрачена зимою енергія відновлюється навесні і осінню. Хіба і у людей не так – навесні, влітку і осінню вони накопичують енергію і використовують її взимку? У будинку з бруса взимку панує приємне тепло, а влітку – освіжаюча прохолода.

Взимку в дерев’яному будинку тепло із-за температури поверхні деревини і її теплоємності (Теплоємність – це здатність матеріалу акумулювати теплову енергію.). При коливаннях зовнішньої температури стіна з клеєного брусу, що має високу теплоємність, зберігає температуру внутрішньої поверхні такою же, як і температура приміщення. Від стіни не тягне холодом, вона приємно тепла на дотик. У матеріалів з низькою теплоємністю відсутня інерція і температура поверхні значно нижче, ніж внутрішня температура і температура повітря. Наприклад, якщо взимку потримати відкритим вікно, температура різко впаде.

Якщо в кам’яних або каркасних будинках відновлення займе багато часу, і для цього потрібне включене опалювання, то в дерев’яному температура відновиться за рахунок хорошої теплоємності стін і при мінімальних витратах (дерево зберігає тепло). У дерев’яному будинку стіни віддають накопичене в них тепло. Усі ті ж фізичні особливості стін з бруса влітку дарують нам приємну прохолоду. Коли яскраве сонце світить у вікна, в звичайному будинку різко підвищується температура. У дерев’яному ж будинку температура не підвищиться – в стінах будинку запрацює так звана природна акумуляція тепла. Вночі температура впаде, що дозволить стінам віддати накопичене за день тепло. Таким чином в дерев’яному будинку з бруса забезпечується збалансована температура.

Category:
  Статтi