Деревбуд
UA 82000 Львовская область , Старый Самбор ул. Промышленная,1
derevbud@ukr.net
+38 (067) 679-06-79
+38 (067) 341-40-81
+38 (067) 679-06-79
+38 (097) 802-53-10
+38 (050) 492-46-24
+38 (097) 054-15-45
+38 (067) 569-98-88

Сучасні проекти будинків – з якого лісу краще будувати будинок

Зимовий ліс.

Чим він хороший?

Який ліс вважати зимовим? Чим “Зимовий” ліс кращий ” за Літній”?

Поширені думки:

1) Він сухіший;

2) Торці колод зимового лісу світліші (при осінніх дощах вони темніють);

3) Волога просто замерзає і не циркулює по стволу дерева;

4) Взимку в деревині немає руху соку;

5) Взимку дерева ” сплять”;

6) Деревина суха, без вад, не пошкоджена паразитами;

7) Його легше розпилювати і на подовжньому спилі відсутня хвилястість, колоди літнього лісу мають сліди бруду на корі;

8) Теоретично деревина, заготовлена в зимовий період, прийнятніша для будівництва;

9) Літнє з під пили на очах синіє.

Пропонуємо розглянути це питання під різними точками зору:

Думка деревообробника.

Як деревообробник і виготівник зрубів, можу сказати, що відносно поганий ліс – весняний, через те, що в дереві відбувається найактивніше соковиділення. Зимовий ліс вологіший, причому набагато. Є абсолютно об’єктивні показники і дані, зокрема, вага машини з лісом. Різниця при завантаженні фури однакового об’єму – 20т. влітку і 26т. взимку, ось і думайте. Тому професійні проекти будинків з деревини – це ще не запорука успіху. Важливим етапом є вірний вибір будівельного матеріалу.

zimnij-les_ua

Думка маркетолога/продавця/постачальника.

Якщо ви наберетеся терпіння і проглянете масу сайтів, то побачите на кожному з них приблизно наступне: “Добре відомо, що дерев’яні будинки з лісу зимової рубки набагато якісніші, ніж з лісу, зрубаного в інші пори року. Причина в тому, що взимку дерева ” сплять”, в них не бродять соки, і деревина виходить сухіше на усю глибину”. Чи: “Для дерев’яного будівництва фахівці радять придбавати зимовий ліс, оскільки він сухіший”.

Думка фахівців.

“Загальна кількість вологи в деревині складається з вільної і зв’язаної вологи. Гранична кількість вільної вологи залежить від того, наскільки  великий об’єм порожнини в деревині, який може бути заповнений водою. Стан деревини, при якому клітинні оболонки містять максимальну кількість пов’язаної вологи, а в порожнинах клітин знаходиться тільки повітря, називається межею гігроскопічності. Таким чином, вологість, що відповідає межі гігроскопічності, при кімнатній температурі (20°С) складає 30% і практично не залежить від породи. При зміні гігроскопічної вологості розміри і властивості деревини різко змінюються.

Розрізняють наступні східці вологості деревини:

  • мокра – що тривалий час знаходилася у воді, вологість вище 100%;
  • свіжозрубана – вологість 50-100%;
  • повітряно-суха – що довгий час зберігалася на повітрі, вологість 15-20% (залежно від кліматичних умов і пори року);
  • кімнатно-суха – вологість 8-12% і абсолютно суха – вологість 0%.

Зміст вологи в стволі зростаючого дерева змінюється по висоті і радіусі ствола, а також залежно від пори року. Вологість заболоні сосни в три рази вище за вологість ядра. У листяних порід зміна вологості по діаметру більше рівномірна.

Ще декілька слів до питання про самі хороші шари (ЗАБОЛОНЬ), які так бережуть ледачі горетеслярі:

Деревина ядра відрізняється міцністю, щільністю і твердістю, а також великим опором до процесу гниття, ніж заболонь, яка складається з молодих клітин, що відрізняються меншою щільністю деревини. Соковиділення – переміщення води з розчиненими в ній поживними речовинами – відбувається по заболоні. Товщина заболоні залежить від породи дерева, його віку і умов зростання. Зростання ядра з відмиранням клітин заболоні перетворюється на деревину ядра.

Думка науковців:

Про “синяву”:

Синява – це сіре забарвлення заболоні з синюватими або зеленуватими відтінками. Заболонні грибні забарвлення не впливають на механічні властивості деревини, проте при тривалій дії грибків, синява дещо знижує опір деревини до ударних навантажень. В той же час, забарвлення погіршують зовнішній вигляд деревини і підвищують водопроникність деревини.

Досвід предків (маленький екскурс в історію):

За старих часів ліс для зрубу рубали в січні-лютому, дерево вибирали щільне з дрібними кільцями – воно “доросліше”. Колоди в зруб укладали не “горбом” догори, як зараз прийнято, а північною стороною назовні, південною – всередину. Такі будинки стояли по сто років! А найдревніші і справжні предки корували ліс вкругову на кореню на висоту людського зросту і залишали на пару років. Потім пиляли взимку і відразу вивозили по зимовій дорозі. Справедливо. Але чому акцент на зиму? Просто влітку люди були зайняті іншими, важливішими справами, в сільській місцевості справ влітку вистарчає від сходу до заходу сонця. Вивозити ліс взимку саньми було простіше, та і зараз влітку на ділянки по болотині яка переважає в північних областях техніку ні хто не доставить.

Якщо відноситися до цього питання без упередженості, то можна сказати наступне:

1) Зимовий ліс – це ліс зрублений зимою при стійкій мінусовій температурі, переважно – 20 градусів (у нас, враховуючи кліматичні “переміщення” така температура буває у кінці січня – лютому). Заготівля пиловочника здійснюється майже круглий рік, тому критерій “зимовий” дуже відносний.

2)  “Найсухіший” ліс (пиловочник) зовсім не “зимовий”, він заготовлюється у кінці серпня – вересні .

3) Пиловочник зимової заготівлі (знову ж таки в зимовий період) не схильний до заболонного забарвлення (“синява” у сосни, “чорнота” у ялини і тому подібне), що робить його більше безпроблемним по відношенню до “літнього” лісу і привабливим для забудовників і деревообробників. Але по весні, якщо не вжити заходи ( антисептик ), ця вада деревини проявить себе повною мірою.

4) Питання якості поверхні “зимового лісу” спірне, оскільки мерзла (зимова) деревина обробляється (розпилюється) складніше і на подовжньому спилі в пиломатеріалах “хвилястість” є присутньою за повною програмою. Тут, як власне і влітку, дуже важливе дотримання деревообробником технології виробництва, своєчасність заточування різального інструменту і кваліфікація верстатників.

Category:
  Статтi